Każdy okres życia człowieka charakteryzuje się tym, że borykamy się z różnego rodzaju dolegliwościami. Nawet gdy dziecko jest bardzo małe, znajduje się jeszcze w wieku niemowlęcym, również może mieć mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. Jedną z takich przypadłości, która może dotknąć niemowlaka jest ciemieniucha. Jest to dosyć częsta dolegliwość i właściwie trudno jej uniknąć. Ale dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że choroba ta nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla życia maluszka.

Co to właściwie jest ciemieniucha?

preparat na ciemieniuchę

Choroba ta charakteryzuje się łagodnym łojotokowym zapaleniem skóry niemowlaka i objawia się w taki sposób, że na owłosionej skórze głowy w okolicy ciemiączka zaczynają pojawiać się tłuste płatki koloru żółtego, które ulegają złuszczeniu. Początek ciemieniuchy u niemowlaka to pierwsze dwa miesiące życia. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie w ciągu następnych kilku tygodni, chociaż czasem może trwać dłużej, ale maksymalnie po kilku miesiącach ustąpi. Ciemieniucha jak już wspomniano, wcześniej nie stanowi żadnego zagrożenia dla noworodka, ale wymaga stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Na szczęście w tej kwestii nie ma żadnego problemu, ponieważ na rynku jest szereg dostępnych preparatów, szamponów oraz olejków, które możemy stosować na ciemieniuchę.

Skuteczne preparaty na ciemieniuchę, zawarte są na byhealth.pl

Leczenie ciemieniuchy

Leczenie tej dolegliwości u malutkiego dziecka opiera się głównie na zabiegach pielęgnacyjnych takich jak:

  • stosowanie odpowiedniego szamponu na ciemieniuchę,
  • użycie preparatu na ciemieniuchę w postaci olejku, oliwki czy też kremu,
  • regularne natłuszczanie główki niemowlaka w celu rozmiękczenia łusek

Powyższe sposoby na ciemieniuchę z pewnością sprawią, że główka dziecka będzie znowu całkowicie czysta.