W zakresie odmładzania skóry stosuje się bardzo różne składniki i naukowcy ciągle odkrywają nowe. Określone substancje można znaleźć zarówno w odmładzających kosmetykach, jak i zabiegach medycyny estetycznej. Bardzo często wykorzystywany jest kwas hialuronowy.

Czym jest ta substancja?

Kwas ten naturalnie występuje w komórkach ludzkiego organizmu, a jego zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody. Z wiekiem jego produkcja spada, co sprawia, że skóra osób dojrzałych traci naturalne nawilżenie i zaczyna się starzeń. Naukowcy potrafią odwracać to zjawisko. Kwas hialuronowy stosuje się zwłaszcza jako wypełniacz. Wypełnia od zmarszczki, wypychając skórę od środka, ale też zapewnia skórze nawilżenie, dzięki czemu chroni ją przed pojawieniem się kolejnych oznak starzenia. Niestety taki efekt nie jest stały, ponieważ z czasem kwas ten, który w tym przypadku stosowany jest w syntetycznej wersji (by uniknąć reakcji alergicznych) zostaje wchłonięty przez organizm i zabieg trzeba powtarzać.
Kwasu tego używa się też do powiększania i modelowania ust, które dzięki jego obecności stają się też lepiej nawilżone i odmłodzone, tak samo jak ich okolice (znika np. zmarszczka palacza).

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Substancja ta jest też często dodawana do kosmetyków przeciwstarzeniowych i nawilżających – zapewnia wiązanie wody w skórze, co daje doskonały efekt. Bogatą zawartość kwasu hialuronowego ma między innymi oferowany przez markę Hagi eliksir do twarzy o działaniu silnie odmładzającym. Jego zawartość w tym preparacie jest znacznie wyższa niż w standardowych kremach.