Kolczyki w pępku cieszą się niesłabnącą popularnością już od wczesnych lat dwutysięcznych. Nie ma się co dziwić, piercing w tym miejscu dodaje pewności siebie i podnosi poczucie atrakcyjności. Kolejną zaletą jest fakt, że jest oceniane jako jedno z mniej bolesnych, co może stanowić dodatkową zachętę dla osób, które obawiają się samego momentu przekłucia. 

Rodzaje piercingu pępka

Istnieje kilka różnych typów przekłuć pępka, najbardziej popularne to navel piercing – pionowe przekłucie górnej części pępka, horizontal navel piercing – poziome przekłucie oraz reverse navel piercing – przekłucie dolnej części. Możliwe jest również przekłucie wewnętrznej części pępka – true navel piercing, ale niestety wymaga szczególnej budowy anatomicznej. 

Bezpieczeństwo i higiena

Na jakiekolwiek się nie zdecydujemy, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny po zabiegu. Dodatkowo, przez minimum pół roku po zabiegu nie należy kąpać się w basenach czy naturalnych zbiornikach wodnych. Niewskazane jest wystawianie przekłucia na słońce czy korzystanie z solarium. Ponadto, przez możliwość zakażenia świeżej rany nie zaleca się piercingu osobom będącym w ciąży lub planującym dziecko. Natomiast w przypadku, gdy zajdziemy w ciążę mając zagojone przekłucie możemy spokojnie zostawić kolczyk na swoim miejscu na czas ciąży i porodu. Zaleca się natomiast zmianę biżuterii na nieco większą z obawy o nadmierne rozciągnięcie skóry.

Rodzaje biżuterii

Kolejną rzeczą która należy rozważyć jest rodzaj kolczyka którym chcielibyśmy ozdobić swoje przekłucie. Zalecane jest używanie biżuterii z tytanu bądź stali nierdzewnej ze względu na minimalizację wystąpienia alergii. Zaraz po przekłuciu najczęściej zakładany jest standardowy kolczyk “banan”, rodzaj wygiętej sztangi z dwoma odkręcanymi kuleczkami. Zastosowanie takiego rodzaju biżuterii zmniejsza ryzyko zahaczenia na przykład o odzież, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia skóry i krwawienia.

Ponadto banany przez swoją niską wagę zmniejszają ryzyko migracji kolczyka (odrzucenia przez ciało), na co piercing tej części ciała jest narażony ze względu na swoją lokalizację. Po pełnym wygojeniu można rozważyć zmianę biżuterii  na bardziej fantazyjną. Na rynku mamy ogromny wybór różnorakich modeli kolczyków do pępka, przez banany z ozdobnymi kuleczkami, kółka zamykane  – clickery, kółeczka zapinane na ozdobną kulkę – ball captive ring, spiralki zakończone dekoracyjnym elementem oraz top dangle ring – mocowany na górnej części pępka ze zwisającą ozdobą.

Kolczyk w pępku niezaprzeczalnie jest bardzo efektownym rodzajem piercingu, jednak podejmując ostateczną decyzję należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Kierowanie się rozsądkiem, wybór odpowiedniego piercera i biżuterii uchroni nas przed potencjalnymi powikłaniami których przy wcześniejszym przygotowaniu można łatwo uniknąć.