Keratyna – tę nazwę bardzo często można usłyszeć w reklamach telewizyjnych i przeczytać na ulotkach produktów z branży beauty. Czym jest, na co ma największy wpływ? W jakich produktach znajdziemy keratynę?

Co to jest keratyna?

Keratyna jest białkiem stanowiącym podstawowy budulec włosów, skóry i paznokci człowieka. Jest substancją o charakterze włóknistym, nierozpuszczalną w wodzie, bardzo wytrzymałą oraz odporną na działanie szkodliwych czynników chemicznych i fizycznych. Jej najważniejszym składnikiem jest siarka, która tworzy wiązania siarczkowe. W ten sposób zapewnia włosom sprężystość i elastyczność. Nadaje też odpowiednią twardość i odporność na czynniki zewnętrzne paznokciom, natomiast obecna w naskórku tworzy (wraz z łojem) warstwę hydrolipidową.

Niedobory keratyny

Jak widać, keratyna ma bardzo ważny wpływ na kondycję włosów, paznokci, a także, w dużej mierze, naskórka. Nic więc dziwnego, iż jej niedobory mogą stworzyć spustoszenie w organizmie. Przede wszystkim, objawiają się pogorszeniem ich stanu. Włosy, którym brakuje keratyny, narażone są na otwieranie się łusek, rozdwajanie się końcówek włosa, nadmierną łamliwość oraz nadmierne wypadanie włosów. Włosy mogą się też starzeć w szybszym tempie. Na szczęście, na rynku istnieje wiele kosmetyków, które pomagają w odzyskaniu odpowiedniego poziomu keratyny we włosach (jak choćby kosmetyki Alfaparf).

Kosmetyki z keratyną – jak działają?

W kosmetykach keratyna występuje pod postacią keratyny hydrolizowanej. Można ją znaleźć z wielu szamponach i odżywkach do włosów, a także w wielu produktach do stylizacji. By być pewnym ich działania, warto zaopatrzyć się w kosmetyki profesjonalne, używane w wielu renomowanych salonach fryzjerskich. Jedną z firm polecanych w branży fryzjerskiej jest Alfaparf Keratin Therapy.

Ostatnimi czasy bardzo modne stały się, różnego rodzaju, zabiegi korzystające z keratyny. Jednym z nich jest keratynowe prostowanie włosów. Może dać on spektakularne efekty (wygładzenie, wzmocnienie i zniwelowanie puszeniu się), jeśli tylko zachowa się odpowiednią pielęgnację, np. szampon po keratynowym prostowaniu Alfaparf.