Manicure może być wykonany na wiele różnych sposobów, ale niezbędne do tego są odpowiednie narzędzia. Niezbędne są również zdolności i odpowiednia technika, pędzle do paznokci są wykorzystywane do wykonania na niewielkiej płytce paznokciowej prawdziwych dzieł sztuki, ale wymaga to wiele cierpliwości, talentu i wprawy.

Pędzle do manicure – rodzaje

Każda manikiurzystka, która chce tworzyć miniaturowe wzory na paznokciach, powinna zaopatrzyć się w odpowiednie pędzle do manicure. Precyzyjne pędzelki znacznie ułatwiają pracę i przyspieszają cały proces. Należy dopasować odpowiednio pędzle do manicure do techniki zdobienia, do nakładana żelu na płytkę paznokcia używany jest zupełnie inny model niż do szkicu albo obrysu i wypełniania jakiegoś wzoru lakierem. Pędzle można podzielić na trzy główne grupy:

 – pędzle przeznaczone do żelu są płaskie i umożliwiają precyzyjne nałożenie żelu o różnej konsystencji,

 – pędzle służące do nakładania akrylu mają zwartą formę, ale charakteryzują się miękkością i giętkością,

 – pędzle do drobnych zdobień są wyjątkowo cienkie i delikatne, aby można było za ich pomocą wykonywać miniaturowe wzory.

Dostępne tutaj są różne modele pędzli do paznokci przeznaczonych do zdobień, mogą mieć różną grubość, wprawna manikiurzystka może wykonać nimi wyjątkowo precyzyjne, koronkowe wzory. Do podstawowej pracy z żelem stosowane są syntetyczne pędzle do manicure, z kolei do zdobień wykonywanych farbkami przeznaczone są pędzelki z naturalnego włosia. Są to zazwyczaj twarde rodzaje pędzli z włosia czerwonego sobola albo miękkie i sprężyste pędzelki z włosia kuny, albo wiewiórki.

pędzel do manicure

Pędzle do paznokci – użytkowanie

Należy pamiętać, że pędzle do manicure nie mogą być używane zamiennie, pędzle do farbek stosowane do żelu nie będą już w stanie rozprowadzać wody. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie w osobnym miejscu pędzli do żelu i pędzli do farbek. Po każdorazowym użyciu pędzla należy wyczyścić go suchym wacikiem bezpyłowym. W przypadku mocnego zabrudzenia można użyć topu hybrydowego, zanurzając w nim pędzel, a następnie wycierając go do sucha wacikiem. Pędzle do paznokci wykorzystywane do nakładania żelu powinny być przechowywane z dala od okna, promieniowanie UV utwardza resztki produktu żelowego, które pozostały we włosiu. Pędzle do manicure stosowane do malowania farbami, trzeba umyć od razu po użyciu, w innym wypadku mogą być już niezdatne do użytku. Można je umyć w czystej wodzie, najważniejsze, aby zrobić to dokładnie i osuszyć w miękkim papierze, można też użyć specjalnego kremu do pielęgnacji naturalnego włosia.