Trudno o cerę, której pielęgnacja byłaby równie problematyczna, co pielęgnacja cery trądzikowej. Na szczęście, naturalne kosmetyki do twarzy coraz częściej przychodzą z pomocą osobom, które się z nią zmagają. Po które z nich warto więc sięgać w pierwszej kolejności, jakie jest ich działanie i kiedy będą one najskuteczniejsze?

Kosmetyki naturalne na trądzik – czy to dobry pomysł?

Cera trądzikowa jest opisywana zwykle jako problematyczna, a co za tym idzie, kwestie związane z jej pielęgnacją są silnie zindywidualizowane. O ile więc nie ma wątpliwości co do tego, że naturalne kosmetyki do twarzy są w jej przypadku dobrym pomysłem, o tyle nie każdemu pomoże ten sam ich zestaw. To, co sprawdza się u jednych, u innych może powodować nasilenie się niekorzystnych objawów. Osoby z cerą trądzikową świetnie zdają sobie jednak z tego sprawę, bo podobny problem daje o sobie znać w przypadku praktycznie każdego rozwiązania.

Istnieje przynajmniej kilka mocnych argumentów przemawiających za tym, aby testować kosmetyki naturalne. Znane są one przecież z tego, że:

naturalne kosmetyki do twarzy
  • zawarte w nich ekstrakty roślinne i inne składniki aktywne ograniczają nadprodukcję sebum,
  • nie powodują tak silnych podrażnień, jak większość kosmetyków drogeryjnych,
  • przeważnie mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, mogą więc łagodzić występujące już stany zapalne i podrażnienia.

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy posiadają też w swoim składzie naturalne substancje złuszczające. Są one w stanie uczestniczyć w procesie łagodzenia zmian trądzikowych, zwłaszcza jeśli ich natężenie nie jest duże.

Po jakie kosmetyki naturalne sięgać mając cerę trądzikową?

Osoby zmagające się z wyzwaniami cery trądzikowej mogą korzystać z dość długiej listy kosmetyków. Powinny jednak pamiętać, że w chwili ich wyboru liczy się nie tylko sama nazwa, ale i skład. Za najlepsze naturalne kosmetyki do twarzy są więc zazwyczaj uznawane te, które bazują na ekstrakcie z dziurawca, pokrzywy oraz wiązówki błotnej. Kojący wpływ na cerę ze skłonnością do trądziku ma też wyciąg z kory białej wierzby oraz ekstrakt z aloesu. Cennym wsparciem w procesie pielęgnacji okazują się oleje roślinne. Tu na szczególne zainteresowanie zasługuje coraz popularniejszy olej z czarnuszki, choć dobrym pomysłem jest również sięganie po kosmetyki naturalne bazujące na oleju jojoba, oleju z ogórecznika oraz na oleju z pachnotki.

Analizując kosmetyki naturalne do twarzy, które sprawdzą się w przypadku osób walczących z trądzikiem warto zwrócić też uwagę na hydrolaty roślinne oraz glinki mineralne. Te pierwsze znakomicie odświeżają twarz i oczyszczają ją, glinki zaś są wyjątkowo skuteczną bazą dla maseczek. Bez względu na to, na jaki kosmetyk zdecyduje się kupujący, dobrze jest przeanalizować jego skład. Kosmetyki naturalne również mogą różnić się między sobą, a co za tym idzie – nie wszystkie będą jednakowo skuteczne. Im skład jest krótszy, tym lepiej, bo zapewnia też większe bezpieczeństwo osobie, która zdecyduje się na to, aby sięgnąć po konkretne rozwiązanie.