Termin „atopowe zapalenie skóry” został ukuty w 1878 roku przez niemieckiego dermatologa Moritza Kaposiego. Słowo „atopia” odnosi się do genetycznej predyspozycji do rozwoju chorób alergicznych, takich jak astma, katar sienny i egzema. Atopowe zapalenie skóry jest nieuleczalną chorobą, której nie można wyleczyć. Istnieje jednak kilka metod leczenia, które mogą pomóc w opanowaniu objawów choroby. Te zabiegi obejmują maści miejscowe, takie jak kortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny, takie jak takrolimus lub krem pimekrolimusowy.

Jakie są objawy egzemy?

Egzema to przewlekła choroba skóry, która może powodować swędzenie i podrażnienie. Zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale może również wystąpić u dorosłych.

Najczęstszym objawem egzemy jest pojawienie się na skórze suchych, czerwonych plam, które mogą swędzieć lub palić. Istnieją również inne objawy: intensywne swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk i sączenie z dotkniętego obszaru. Objawy te mogą się różnić w zależności od osoby w zależności od wieku i stopnia zaawansowania.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry za pomocą maści

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba skóry, która najczęściej dotyka dzieci i dorosłych, u których w rodzinie wystąpiła egzema. Charakteryzuje się suchą, zaczerwienioną i swędzącą skórą.

Istnieje wiele sposobów leczenia atopowego zapalenia skóry za pomocą maści. Najczęstsze metody leczenia to maść na atopowe zapalenie skóry (kupisz ją online np. na https://byhealth.pl/skora-atopowa), miejscowe kortykosteroidy, miejscowe inhibitory kalcyneuryny (TCI), środki nawilżające i zmiękczające oraz fototerapia.