Łupież to niezwykle uciążliwa choroba skóry, dająca szereg uporczywych objawów. Jej głównym symptomem jest łuszczenie się skóry głowy, co daje widoczne efekty w postaci białych płatków osiadających na włosach i ubraniach. Jest to schorzenie, która często powraca, a walka z nim wydaje się niekiedy nie mieć końca. Można jednak z nim wygrać, stosując się do kilku ważnych zasad oraz sięgając po sprawdzony i skuteczny szampon przeciwłupieżowy z dobrym składem.

Szampon przeciwłupieżowy – ważny sprzymierzeniec w walce z łupieżem

Klasyczny łupież dzieli się na suchy i tłusty, przy czym ten drugi jest cięższą odmianą i zazwyczaj wymaga interwencji lekarskiej. Istnieje wiele przyczyn pojawienia się łupieżu. Wśród nich można wymienić między innymi skłonności genetyczne, zaniedbania higieniczne, stres i przepracowanie, dietę bogatą w cukry i niezdrowe tłuszcze, a także zbyt intensywne stosowanie środków do koloryzacji czy lakierowania włosów. Co zrobić, jeśli na włosach pojawią się charakterystyczne białe drobinki? Tym, czego należy poszukać w pierwszej kolejności jest dobry szampon przeciwłupieżowy. Działa on inaczej niż zwykły preparat. Nie tylko myje włosy i usuwa z nich brud czy łój, ale również działa wzmacniająco i dba o zdrową skórę głowy. Szampony na łupież zawierają substancje unicestwiające drożdżaki, które są odpowiedzialne za to schorzenie.

Mogą zawierać takie składniki, jak na przykład:

– ketokonazol,

– siarczek selenu,

– dwusiarczek selenu,

– siarka,

– kwas salicylowy.

Dodatkowo wzbogacone są często o takie substancje łagodzące zaczerwienienie i świąd, jak gliceryna czy pantenol. 

Co jeszcze zrobić, aby wygrać walkę z łupieżem i uniknąć nawrotu?

Choć podstawą leczenia jest profesjonalny szampon przeciwłupieżowy (https://www.manada.pl/szampony-przeciwlupiezowe), to warto podjąć dodatkowe kroki, aby szybciej pozbyć się schorzenia i zmniejszyć ryzyko nawrotu. W walce z tą uciążliwą przypadłością pomoże dbałość o higienę, unikanie nadmiernego stresu, a także stosowanie zdrowej i nieprzetworzonej diety bogatej w witaminy i minerały (szczególnie cynk, żelazo, witaminy z grupy B). Wspomagająco można stosować płukanki ziołowe, na przykład z pokrzywy, dziegciu, kozieradki czy łopianu. Pomocny będzie też wykonywany co jakiś czas krótki masaż głowy. Z całą pewnością w przypadku zauważenia łupieżu warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działanie w celu jego eliminacji, ponieważ nieleczone schorzenie może skutkować łysieniem oraz stanami zapalnymi i uszkodzeniami skóry. Natomiast szybka reakcja i zastosowanie dobrego szamponu przeciwłupieżowego to najlepszy sposób na to, aby szybko pozbyć się tej przypadłości.

szampon przeciwłupieżowy